Reklama

Windykacja należności
Grupa Kapitałowa Blitz Profit Sp. z o.o. Poznań Warszawa
Ogólnopolski Przewodnik Turystyczny - Polska Mapa Turystyki

Reklama w przewodniku
Jak wypromować swój obiekt


Kontakt:
Mateusz Stasiak
60-476 Poznań
ul.Jasielska 8a
tel: 61 657 04 61
tel.kom: 506 123 827
fax: 61 842-58-02
e-mail : poznan@ta.pl
www.internet.ta.pl

Kotlina Klodzka - Miejscowości

Kłodzko

Kłodzko to miasto centralne Kotliny Kłodzkiej, będące regionalnym ośrodkiem kultury z licznymi szkołami i przeróżnymi jednostkami kulturalnymi. Miasto słynie z licznych atrakcji turystycznych, co wynika z niezwykłej historii tego miejsca- wystarczy wspomnieć, że już w 981 r. kronikarz czeski Kosmas pisał o istniejącym tutaj grodzie, a w 995 r. miał tam przebywać św. Wojciech. Prawa miejskie Kłodzko otrzymało w pierwszej połowie XIV w. Dawniej miasto było przede wszystkim warownią strzegącą dróg z Czech do Polski, obecnie doskonale nadaje się do rozpoczęcia zwiedzania Kotliny Kłodzkiej- stąd łatwo można dotrzeć do wszystkich uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej i innych niezwykłych miejsc np. kultu religijnego. Miasto to słynie ze swojej architektury, pięknych zabytkowych kamieniczek i ulic nadających mu niepowtarzalny urok. Osobne miejsce w historii miasta, zajmuje chętnie zwiedzana przez turystów, potężna twierdza z okresu baroku.

Więcej na www.klodzko.ta.pl

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to miasto położone na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej, na wysokości 370- 380 m n.p.m. Miasto to słynie z unikatowego położenia i licznych zabytków. Bystrzyca jest również niewielkim ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym. Do najbardziej znanych miejsc w Bystrzycy Kł. zaliczyć możemy m.in. jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, zabytkowy rynek z ratuszem i Mały Rynek z pręgierzem z 1556 r. W mieście zachowały się również fragmenty historycznych murów obronnych, którymi w XIV w. otoczono miasto. Będąc w Bystrzycy warto zobaczyć unikatowo położony poniemiecki basen kąpielowy z roztaczającą się panoramą miasta.

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie to miasto położone na wysokości około 500 m npm. w dolinie Białej Lądeckiej, u ujścia do niej Morawki i Porębnika. Jest to bardzo znany ośrodek przemysłu szklarskiego- w historycznej hucie znajduje się unikatowy, dostępny do zwiedzania, XIX wieczny piec hutniczy. Miasto to staje się powoli dużym ośrodkiem turystycznym. Zobaczyć tu możemy wiele interesujących zabytków, chociażby XVIII w. kościół MB Królowej Polski i św. Maternusa oraz liczne kamieniczki.

Szczytna

Szczytna to miasto położone w Obniżeniu Dusznickim, u ujścia Kamiennego Potoku, pomiędzy Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, na wysokości 450-500 m npm. Miasteczko to znane jest z dobrze rozwiniętego przemysłu szklarskiego- już w XIII w. powstawały tam pierwsze manufaktury szklarskie. Najciekawszym zabytkiem miasta jest barokowy kościół św. Jana Chrzciciela z 1721 r. W pobliżu miasta znajduje się interesujący zamek z pierwszej połowy XIX w.

Lewin Kłodzki

Lewin Kłodzki to miasteczko położone na wysokości około 450 m n.p.m., pomiędzy Górami Orlickimi i Wzgórzami Lewińskimi. Jest to niewielki ośrodek wczasowy znajdujący się w pobliżu dwóch znanych uzdrowisk- Dusznik i Kudowy. W miasteczku tym znajdują się liczne historyczne kamieniczki oraz kilka ciekawych zabytków m.in. kolumna maryjna z 1687 r. i kościół św. Michała Archanioła z 1576 r.

Radków

Radków to niewielkie miasto położone u stóp Gór Stołowych, na wysokości 350-370 m n.p.m. Jest to niewielki ośrodek przemysłowy, rolniczy i turystyczny. Radków stanowi doskonałą bazę wypadową w Góry Stołowe. Będąc w mieście warto zobaczyć ratusz z około 1545 r., przebudowany po pożarze w 1738 r. Na rynku i sąsiadujących ulicach znajduje się wiele zabytkowych kamieniczek, cennym zabytkiem jest XVI w. kościół św. Doroty- przebudowany na styl barokowy w 1740 r.

Międzylesie

Międzylesie to miasteczko leżące na wysokości 420-440 m npm., pomiędzy Masywem Śnieżka i wschodnimi Górami Bystrzyckimi. Znajduje się tutaj kolejowa stacja graniczna pomiędzy Polską i Czechami (w pobliżu w Boboszowie znajduje się również drogowe przejście graniczne). Jest to niewielki ośrodek przemysłowy i rolniczy. Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest barokowy zamek z końca XVII w. Cennymi zabytkami są także kolumna maryjna z 1698 r. oraz dwa drewniane domy tkaczy. W centrum miasta znajduje się zabytkowy rynek.

Międzygórze

Międzygórze to miejscowość wczasowa położona u stóp Masywu Śnieżnika na wysokości 560 do 680 m n.p.m. Znana jest z malowniczych krajobrazów, bogatej flory i fauny, wspaniałych walorów klimatycznych. Jest doskonałą bazą wyjściową w okoliczna góry. Oznakowanymi szlakami turystycznymi wędrować można na szczyt Śnieżnika, na Igliczną, do pielgrzymkowego kościoła Matki Boskiej Śnieżnej, do "Ogrodu Bajek", do Międzylesia i Stronia Śląskiego.

Polanica Zdrój

Polanica Zdrój to znane uzdrowisko położone pomiędzy Górami Bystrzyckimi i Stołowymi. Polanica leży na wysokości 350-400 m n.p.m. nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Jest to stosunkowo duży ośrodek turystyczny i jednocześnie niewielki ośrodek przemysłowy. Zespół uzdrowiskowy składa się z 9 sanatoriów, słynnej w całej Polsce pijalni wody mineralnej, zakładu przyrodoleczniczego. Nie brakuje tutaj domów wczasowych i pensjonatów. W samym uzdrowisku leczy się przede wszystkim choroby układu krążenia, nieżyty dróg oddechowych, choroby kobiece i przewodu pokarmowego. We wspaniałym Parku Zdrojowym zobaczyć możemy m.in. okazy roślin egzotycznych, teatr im. M. Cwiklińskiej i budynek sanatorium "Wielka Pieniawa". Istnieje tu również pijalnia wody mineralnej. Pisząc o Polanicy nie można zapomnieć, że miejscowość ta jest znanym ośrodkiem chirurgii plastycznej.

Więcej na www.polanica.ta.pl

Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce. Miasteczko leży na wysokości od 300 do 570 m n.p.m., między Górami Bystrzyckimi i Stołowymi. Ogólnoeuropejską sławę zyskały na początku XIX w. Dusznicki zespół uzdrowiskowy składa się z 10 sanatoriów, domu zdrojowego, zakładu przyrodoleczniczego i pijalni wód mineralnych. W uzdrowisku leczy się choroby układu krążenia, oddechowego i przemiany materii. Miejscowość ta słynie także z zabytkowego młynu papierniczego. Obecnie w papierni wyrabia się w niewielkich ilościach papier czerpany, znajduje się tutaj również muzeum papiernictwa. Będąc w Dusznikach nie można zapomnieć o zwiedzeniu kościoła św. Piotra i Pawła- w barokowym wnętrzu znajduje się wiele wspaniałych zabytków m.in. słynna ambona w kształcie wieloryba. Miasto to znane jest również z Parku Zdrojowego, w którym wybudowano teatr im. F. Chopina. Od 1946 r., w sierpniu, odbywa się w Dusznikach Festiwal Chopinowski, który przyciąga wielu znanych pianistów i liczną rzeszę melomanów.

Więcej na www.duszniki.ta.pl

Zieleniec

Zieleniec to dzielnica Dudznik Zdroju i zarazem główny ośrodek sportów zimowych w Sudetach.

Więcej na www.zieleniec.ta.pl

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój to uzdrowisko leżące na wysokości od 400 do 480 m n.p.m. położone w dolinie Czeremicy i Klikawy.Zespół uzdrowiskowy składa się z 10 sanatorów, pijalni wód mineralnych i 3 zakładów przyrodoleczniczych. Znajdują się tutaj również liczne domy wczasowe i pensjonaty. W uzdrowisku tym leczy się przy pomocy kąpieli w wodach mineralnych, fizykoterapii i ektroterapii przede wszystkim choroby krążenia i przemiany materii. Od 1962 r., co roku, odbywają się tutaj Festiwale Moniuszkowskie. Dodatkową atrakcją miasta jest rozległy park, który łączy się z lasem na stokach Gór Stołowych. Zobaczyć tam możemy wiele rzadkich okazów drzew. W samym mieście i okolicach spotkać możemy wiele zabytków np. za Górą Parkową w środku dawnej wsi Czermna kościół św. Bartłomieja z wolno stojącą dzwonnicą i słynną Kaplicą Czaszek.

Więcej na www.kudowa.ta.pl

Długopole Zdrój

Długopole Zdrój to niewielkie uzdrowisko, którego początek datuje się na 1817 r. Historia samej wsi jest znacznie starsza i sięga XIV w., kiedy eksploatowano tutaj rudę żelaza. Wieś znajduje się na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej, w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej, na wysokości 370-400 m n.p.m. Uzdrowisko słynie ze źródeł wód mineralnych, które wykorzystuje się do kąpieli i kuracji pitnej. Leczy się tu przede wszystkim choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby wątroby oraz stany ogólnego wyczerpania fizycznego i nerwowego. Znajduje się tutaj przepiękny i zaciszny Park Zdrojowy, nie brak również placówek kulturalnych i kawiarni.

Więcej na www.dlugopolezdroj.ta.pl

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój to znane uzdrowisko położone w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, na wysokości 430-480 m npm. Zespół uzdrowiskowy w tej miejscowości składa się z 3 sanatoriów, 3 zakładów przyrodoleczniczych i dużego domu zdrojowego. Również inne instytucje posiadają w Lądku Zdroju swoje sanatoria i FWP. Uzdrowisko to słynie z wód mineralnych o bardzo rzadkim składzie chemicznym, spowodowanym faktem że woda wypływa z bardzo głębokich szczelin skał masywu Śnieżnika. Leczy się tu przede wszystkim choroby reumatyczne, artretyczne, dermatologiczne oraz stany pourazowe i wyczerpania nerwowego. W miejscowości zobaczyć możemy wiele zabytkowych kamieniczek- na środku Rynku znajduje się neorenesansowy ratusz z 1889 r.

Więcej na www.ladekzdroj.ta.pl