Reklama

Windykacja należności
Grupa Kapitałowa Blitz Profit Sp. z o.o. Poznań Warszawa
Ogólnopolski Przewodnik Turystyczny - Polska Mapa Turystyki

Reklama w przewodniku
Jak wypromować swój obiekt


Kontakt:
Mateusz Stasiak
60-476 Poznań
ul.Jasielska 8a
tel: 61 657 04 61
tel.kom: 506 123 827
fax: 61 842-58-02
e-mail : poznan@ta.pl
www.internet.ta.pl

Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka - kraina geograficzna w Sudetach Wschodnich, główne miasto - Kłodzko. Kotlina jest otoczona przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną ziemia kłodzka. Przez środek Kotliny przepływa Nysa Kłodzka, do której powyżej Kłodzka wpada Biała Lądecka, a poniżej Ścinawka. Kotlina jest często odwiedzana przez turystów głównie ze względu na uzdrowiska takie jak Polanica-Zdrój i Długopole-Zdrój oraz leżące w pobliżu Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój czy Kudowa-Zdrój.

Jest to największa w Sudetach kotlina śródgórska o powierzchni 210 km kwadratowych. Jest to obszar bardzo atrakcyjny turystycznie- można tutaj znaleźć wiele wspaniałych krajobrazów i unikatowych w skali europejskiej miejsc np. Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika. Region ten słynie z urokliwych górskich miasteczek, czystego powietrza, szlaków turystycznych i leczniczej wody mineralnej - miedzy innymi dlatego powstały tutaj liczne i słynne w całej Polsce uzdrowiska. Na koniec wystarczy dodać, że przebywali tutaj ludzie najznakomitsi - m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams, Winston Churchil i Fryderyk Chopin.

Pojęcie Kotlina Kłodzka jest często mylnie rozciągane na całą ziemię kłodzką. Od 1995 r. ziemia kłodzka jest częścią Euroregionu Glacensis. Ze strony polskiej należy do niego 17 gmin i miasta: Kłodzko, Nowa Ruda, Bystrzyca Kłodzka i Polanica-Zdrój. Od strony czeskiej akces zgłosiły gminy z 7 powiatów, przygotowują się do przystąpienia także powiaty Pardubice i Jičin.

Główne miejscowości ziemi kłodzkiej

Kłodzko, Nowa Ruda, Bardo, Bystrzyca Kłodzka, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie.